Wiecie, że na przełomie XIX i…

Wiecie, że na przełomie XIX i XX wieku jedną z najlepszych rzeczy, jaką mógł usłyszeć wydawca w Ameryce, było to, że jego książka… została zakazana w Bostonie?
Boston został założony przez konserwatywnych Purytan, a potem często emigrowali do niego katoliccy Irlandczycy, którzy także nie byli specjalnie liberalni światopoglądowo. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem kulturowym (Harvard), a jego mieszkańcy słynęli z bardzo rygorystycznego podejścia do seksualności i przemocy w książkach i potem filmach. Nierzadko zwyczajnie zakazywano rozpowszechniania takich treści. Taki lost spotkał np. kryminał „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, śmiałą historię morderstwa pisaną z perspektywy sprawcy. Właśnie napisałem recenzję tej książki, możecie ją znaleźć tutaj.
Co ciekawe, wielu wydawcom ten zakaz wcale nie przekazał. Banned in Boston szybko stało się synonimem książki śmiałej i kontrowersyjnej, nierzadko z pikantnymi fragmentami. Bardziej liberalni czytelnicy wiedzieli, że książki zakazane w Bostonie to lektura wręcz idealna dla nich. I tak informacja o zakazie szybko stała się darmową reklamą dla wydawcy.
Co ciekawe, jednym z największych moralnych krzyżowców Bostonu był człowiek imieniem Comstock, polityk i inspektor United States Postal Service. Kawał sukinsyna, który z przyjemnością palił książki i prasy drukarskie, a promującym obrazoburcze treści ludziom z uciechą niszczył życie. Chwalił się, że doprowadził do 4 000 aresztowań i 15 samobójstw (m.in. osób piszących na temat seksualności – coś w rodzaju naszej Michaliny Wisłockiej – czy popierających prawo do aborcji). Inspirowaną jego osobą postać znajdziemy w grze Bioshock: Infinity. Tak nazywa się główny antagonista serii. Sama Columbia ze swoją purytańską moralnością i neoklasycyzmem bardzo Boston przypomina.
Autorski tag: #modernlibrarychallenge Blog gdzie recenzuję 100 najlepszych książek XX wieku według wydawnictwa Modern Library
#gruparatowaniapoziomu #historia #ciekawostki #ksiazki #gry

Powered by WPeMatico