#mindnight #steam…

#mindnight #steam #wykopowydiscord #discord #gry #grajzwykopem #gryplanszowe (wersja cyfrowa gier, takich jak Avalon / The Resistance) #townofsalem (bardzo podobna)

Wraz z ekipą z Wykopowego Discorda zapraszamy Was do wspólnej gry w Mindnight!

MINDNIGHT to mała, wieloosobowa (od 5 do 8 osób), DARMOWA gra dedukcyjna (tzw. social deduction) z zerowymi niemalże wymaganiami i całkiem niezłą muzyką. W każdej grze zostaje nam automatycznie przypisana jedna z ról: agenta bądź hakera. Rozgrywka składa się z 5 rund, a runda z 3 etapów:
– etap rozmowy
– etap głosowania
– etap misji

W głosowaniu wybieramy ludzi, którzy mają wykonać misję i zająć się jednym z pięciu węzłów (nodes). Rolą agentów jest zabezpieczenie 3 z nich. Muszą oni jak najszybciej ustalić kim są hakerzy aby wykluczać ich z misji. Hakerzy mają rzecz jasna zhakować 3 z 5 węzłów jednocześnie pozostając poza podejrzeniami. Agenci nie znają ról innych graczy, nie wiedzą kim są hakerzy ani kim są pozostali agenci, podczas gdy hakerzy znają rolę każdego. Agenci na misji mogą jedynie zabezpieczyć węzeł (secure), a hakerzy mogą zdecydować, czy chcą go zhakować, czy blefować i zabezpieczyć udając agenta.

Dla agentów źródłami informacji w tej grze są: komunikacja z innymi graczami, propozycje osób do głosowania przedstawiane przez innych graczy, wyniki tych głosowań oraz oczywiście wynik misji (czy węzeł został zhakowany czy zabezpieczony). W grach publicznych mamy dostęp jedynie do czatu tekstowego (komunikacja w języku angielskim), podczas gdy w grach prywatnych ze znajomymi możemy korzystać również z mikrofonu.

To naprawdę świetna gra o kłamstwie i dedukcji gdzie jedna wypowiedź może zdecydować o wygranej. Jestem przekonany, że lepiej gra się w nią w gronie znajomych, niż podczas publicznych gier z przypadkowymi ludźmi.
Rozgrywka nie jest trudna. Gdy przebrnie się przez kilka gier, zapozna się z mechaniką, terminologią i pewnymi zasadami, to reszta zabawy polega już „tylko” na główkowaniu.

Po obejrzeniu wprowadzającego filmu od twórców gry, który umieściłem poniżej jako pierwszy, warto zobaczyć gameplay na kanale Ohmwrekecer’a (drugi link w komentarzu). Szczególnie trzecią grę od 15:47 gdzie świetnie widać, jak Ohm rozpracował hakerów, ale przez głupotę, którą palnął nikt mu nie uwierzył.

Link do gry (100MB): https://store.steampowered.com/app/667870/MINDNIGHT/
Link do Wykopowego Discorda: https://wykopowydiscord.pl (automatyczny proces weryfikacji)